Шта је зелена библиотека?
Градска библиотека „Владислав Петковић Дис” прва је српска библиотека чији је постер The Green Library недавно објављен на званичном сајту ИФЛЕ (Међународне федерације библиотечких удружења и институција) – https://www.ifla.org/the-green-library-poster/.
Одсек који се бави животном средином, одрживим развојем и библиотекама (ENSULIB) дизајнирао је шаблон који треба да одговори на питање „Шта је зелена библиотека?”. ИФЛА је позвала библиотекаре из целог света да њиме представе „зелене” активности спроведене у својим установама. Како би се разменила искуства, што и јесте главни циљ, преко 20 библиотека, из осам земаља, послало је своја решења, међу којима је тренутно само једно из Србије.
На двојезичном постеру (на српском и енглеском) презентована су нека од „зелених” ангажовања Градске библиотеке Чачак: едукација деце и младих кроз јавне часове и радионице, организација конференција и гостовања стручњака и предавача, рестаурација књига, озелењавања зграде. Такође, приказани су примери могућности позајмице публикација у дигиталним и аудио форматима, као и тежње ка подизању еколошке свести у виртуелном простору (преко сајта и друштвених мрежа) и др.
Принцип циркуларне економије огледа се у вишегодишњој пракси рестаурације похабаних књига. У књиговезници старим публикацијама продужава се век трајања, оне добијају нове корице и „настављају животˮ након враћања у фондове позајмних одељења.
Концепти зелене зграде и одрживе економије примењени су постављањем зеленог зида, употребом природне светлости у читаоницама и лед-расвете чиме се умањује утрошак електричне енергије, док уређени простор за бицикле испред зграде за циљ има нижи ниво загађења ваздуха.