Шта се дешава са климом на Земљи
У среду 15. маја климатолог и метереолог Владимир Ђурђевић одржао је предавање „Шта се дешава са климом на Земљи”. Др Ђурђевић је запослен на Физичком факултету Универзитета у Београду, а овом приликом је говорио зашто се клима мења и у којој мери, као и шта се може очекивати у будућности.
Изнео је неколико Чињеница које показују да у погледу односа према животном простору људи нису на добром путу. „Ако се посматра период од последњих 150 година, данас је планета топлија за 1,2 степена него што је била на крају 19. века, што је информација коју људи примају с лакоћом мислећи то мали дао. А у Србији је глобално загревање дупло веће од светског просека, што значи да се наша земља загрева брже и да су климатске промене видљиве”, рекао је он. Док је одговор на питање зашто је температура порасла јасан – „људи су последњих сто година потрошили велике количине нафте и гаса да би направили енергију потребну за свакодневни живот”.
А у Србији је глобално загревање дупло веће од светског просека, што значи да се наша земља загрева брже и да су климатске промене видљивије”, казао је он.
Како показују његова истраживања, сваки грађанин Србије за сву енергију коју потроши током године дана емитује једну тону угљен-диоксида у атмосфери.
„Тај се податак занемарује”, истиче Ђурђевић, „вероватно зато што је гас невидљив и самим тим се на њега не обраћа пажња, на начин на који се нпр. комунални отпад перцепира као угрожавајући животну средину.
Међутим, угљен-диоксид остаје у атмосфери заувек и како се тешко може исцрпити”.
Превиђења професора Ђурђевића нису сасвим оптимистична, али начини за деловање стоји: „Загревање атмосфере се не може сасвим зауставити, али може да успори применом различитих поступака који су умерено прихватљиви, економски принципи и принципи прихватају. њом ресурса.”