Екологија у стиху
Светски дан дечје књиге био је прилика да се животна средина сагледа из угла једног песника и библиотекара. У Централној згради Библиотеке и у две основне школе организовано је гостовање Верољуба Вукашиновића који је представио „Шумски буквар” – збирку песама која осликава детињство проведено у природи.
Ако узмемо у обзир да је буквар свачија прва књига и увод у свет читања, онда његова аура добија на значају пошто су стихови који су се чули прво сусретање са појмом еколошке освешћености. Азбучна организација буквара тежи да створи целокупну слику света оличену у познатом изразу „од А до Ш”, а пошто на слово „Е” није пронашао ниједног становника шуме, Вукашиновић је испевао „Екологију” која доприноси развоју позитивних осећања код читалаца.
Као једна од ретких публикација која се бави екологијом у оквиру савремене српске поезије за децу, замишљена као радознала шетња шумом пуном звукова, животиња и биљака необичних назива, за млађе основце била је инспиративна с обзиром на то да су се радо укључили у игру загонетки и одговора с песником.
Екологија
Екологија је
рече једна глиста
кад је вода свежа
мирисна и чиста.
Госпођице глисто
сасвим сте у праву.
Еколози чувају воду,
ваздух, траву.
Еколог је свако ко
Ко природу воли
екологија се
учи у школи.
Ко природу прља
и живи ко прасе,
тај еколог није,
а шта је не зна се.
Верољуб Вукашиновић